Haber

Merkez Bankası’nın Seçimden Günler Önce Şirketlerin Döviz İşlemlerini Durdurduğu İddiası

Seçimler yaklaşırken Merkez Bankası fiyat istikrarından çok ‘dolar istikrarına’ odaklandığı için hareketli günlerden geçiyoruz. Bazı hesaplara göre fiyat istikrarı saymanın pozitivizmini kabul etsek de seçim sonrası olayların nasıl bir tablo bırakacağı da bekleme salonundaki bir diğer merak konusu. Geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi bu haftanın gündemi de son günlerde ‘kur tedbiri’ şeklinde devam ediyor. Ekonomist Kerim Rota da yeni bir talimat olduğunu paylaşıyor.

Dolar/TL ve Merkez Bankası tartışmaları uzun süredir en çok konuşulanlar arasında yer alırken, son haftalarda gözler ‘ikili kur’ yaratan Kapalıçarşı’ya çevrildi.

Bankaların özellikle şahıslardan gelen döviz talebini engellemek için alım-satım marjları açması Çarşı’ya akın yarattı ve serbest piyasada da marjlar açıldı. Bankalararası piyasalarda görülen baskıyla serbest hareket etmeyen döviz kurları, Flip Stock Exchange’de de böylelikle kendisine alan açtı.

Gelecek Partisi’nin Ekonomi Politikası Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın ekonomi kadrolarından Kerim Rota, Merkez Bankası’nın sözüyle bugün ve yarın şirketlerin döviz alımlarının durdurulduğunu paylaştı.

Güzergah paylaşımı, ‘Tek amacımız iktidar partisini seçime kadar desteklemek. Bu nedenle enflasyonun vatandaşı ezmesi, rezervlerimizin erimesi, gelir ve servet dağılımının kötüleşmesi onlar için önemli değil. İktidar partisinin 15 Mayıs sabahı seçimi kaybedince kurların nereye gideceğini, ödeme istikrarının nasıl sağlanacağını umursamaması olası. Bağlılıkları ve uygulamaları ülkemiz yerine bir siyasi partiye ait olan bürokratlardan, yaptıklarının hesabını hukuk içinde soracağız.

Piyasalardaki ayrışmayla birlikte reel sektörde Merkez Bankası yerine serbest piyasa faizlerine dönüş uzun zamandır biliniyor.

Bugünlerde durma noktasına gelen bir ortamda, TL’deki “ima edilen oynaklık” (gelecekteki fiyatlamalarda beklenen oynaklık) da zirve yaptı.

Bunun yasa dışı olduğunu söyleyenler olduğu için,

Piyasaların istikrarının bozulduğunu söyleyenler de oldu.

Kapalıçarşı’da dolar/TL 22 seviyelerine yaklaşırken,

Bankalararası piyasalarda en yüksek 19,67’yi gördü.

Dolar kurlarının ortasındaki fark dikkat çekerken,

Döviz ihtiyacı olan serbest piyasa piyasaya akın edince talep arttı.

Piyasalar bu hafta yerine Dolar/TL’de 15 Mayıs Pazartesi gününe nasıl uyanılacağını merak ediyor.

Merak ediyor musun? Yorumlarda buluşalım.

beydaghaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu