Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırma ihtimali arttı

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü faiz kararı öncesinde bankanın Euro Bölgesi’ne yönelik ekonomik iddialarının ilk işaretleri geliyor. Bir kaynağa dayanılarak hazırlanan rapora göre ECB, Avro Bölgesi enflasyonunun gelecek yıl yüzde 3’ün üzerinde kalmasını bekliyor.

Bu yıl ve 2024 yılına ilişkin büyüme beklentilerinin piyasa beklentileri doğrultusunda aşağı yönlü revize edilmesi bekleniyor.

Haberin yayımlanmasının ardından euro, dolar karşısındaki kayıplarını sildi. Ayrıca Perşembe günkü kararla birlikte ibre faiz artırımına doğru dönmeye başladı. Daha önce faiz oranlarının sabit kalacağı beklentisi hakimken, traderlar faiz artırım olasılığını yüzde 50 seviyesinde fiyatlamaya başladı.

Standard Chartered Döviz Kuru Araştırma Masası Lideri Steven Englander, ECB’nin Perşembe günü faiz oranlarını sabit tutarak, ancak sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğinin sinyalini vermeyerek şahin bir duruş sergilemesini bekliyor.

Englander’a göre faiz oranının sabit kalması, ECB’nin Fed ile faiz farkını kabul etmesi olarak yorumlanabilir, bu da euro açısından olumsuz olabilir.

turgutluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu