Yaşam

4 Otomotiv Bayisine Toplam 17,8 Milyon TL Ceza Kesildi

Mayıs ayı başında sizlerle paylaştığımız bir haberde, Ticaret Bakanlığıbir düzenleme olduğundan hakkında konuştuk. İkinci El Motorlu Taşıtların Ticaretine İlişkin Yönetmelik Türkiye’de yapılan düzenleme ile sıfır araç satan bayileri “köşeye sıkıştırmak” amaçlandı. Çünkü bu düzenleme ile vatandaşa sıfır araç satarken ekstra maliyet gibi. zorluklar olmazdı . Böyle bir durumda bayinin ikinci el araç satışı yasaklanacaktı.

Şimdi ise Ticaret Bakanlığı’ndan bu konuda yeni bir atılım geldi. Bakanlık, Ankara, Bursa ve Adana denetimler kapsamındausulsüzlük yaptıkları tespit edilen otomotiv bayilerine. 17 milyon 834 bin 400 TLidari para cezası verildiğini açıkladı.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

6 Mayıs 2023 tarihinde İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine Dair Yönetmelikte yapılan değişiklikle ilk tescilli motorlu kara taşıtlarının ticaretini yapan otomobil yetkili satıcıları, liste fiyatının üzerinde bir fiyat talep ederek aracı satmaktan kaçınıyor. müşteriyi aksesuar almaya veya takas yapmaya veya takas fiyatını düşürmeye zorlar. Tüketicinin ilk tescilli motorlu kara taşıtına ulaşmasını zorlaştıracak faaliyetlerde bulunması durumunda, bu işletmelerin ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti piyasa fiyatının oldukça altında belirlenir. yetki belgeleri iptal edilecektir.düzenlenmiştir.

Yapılan incelemeler sonucunda Ankara’da bir yetkili satıcıdan aracın liste fiyatı üzerinden elden ödeme istendiği, Bursa’da bir yetkili satıcının ve Adana’da bir yetkili satıcının iki farklı şubesinden ulaşılabildiği belirlendi. müşteriler. aksesuar almak zorunda saptanmış. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu kararı doğrultusunda bu bayilerden üst limit tahsil edilir. 4 milyon 458 bin 600 TL Toplam 17 milyon 834 bin 400 TL idari para cezası uygulandı. Ancak söz konusu yetkili satıcıların ikinci el motorlu kara taşıtları alım satım izin belgeleri iptal edilecek ve bu işletmeler bir yıl için 2. el araç ticareti yapmaları engellenecek. Konuyla ilgili kontroller Bakanlığımızca kesintisiz olarak yapılmakta olup, mevzuatta olağan dışı faaliyetlerin tespiti halinde ihlalde bulunan işletmelere üst sınırdan idari para cezası uygulanmaya devam edilecektir.

gunyuzuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu